Збережімо народні традиції
14 січня ми відзначаємо друге свято Різдвяного циклу свят - Василя Великого чи Старий Новий рік. Церковні джерела характеризують Василя як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. Саме йому належить вислів: “Скільки віднімеш від тіла, стільки додаси сили душі”.
Василя Великого вважали покровителем землеробства, І саме тому цього дня основною обрядовою дією було засівання осель збіжжям. Цього дня діти прокидаються дуже рано, бо в них важлива справа — посівати треба. Народна традиція велить посівати спочатку в рідній оселі, а вже потім іти до чужих людей:— На здоров'я, на щастя, на Новий рік, щоб усе родило краще, ніж торік, — жито, пшениця, усяка пашниця... Дай, Боже! Батьки дякують дитині за побажання щастя, обдаровують її грішми:— Ось тобі грош — будь завжди хорош! Потім дитина йде посівати до найближчих родичів і найкращих друзів. Цієї ночі за старих часів у двері стукати не прийнято було, бо люди не замикалися — посівальників ждали. Прослухавши посівальну пісеньку, люди дякували посівальникові й обдаровували його грішми й солодощами. І так діти посівають майже до обіду. Коли ж родина сідає обідати, батько сина пригощає чарівним пирогом. Вважається, що згадка про цей пиріг допоможе за потреби відшукати потрібну дорогу, коли заблукаєш.
Як цікаво !. Дуже корисна для батьків інформація. Хотілося б додати: ввечері на Щедрий вечір щедрують лише дівчатка, вранці 14 січня посівають хлопці, і тільки хлопці!
ВідповістиВидалити