неділю, 21 серпня 2016 р.

Слово і час
Я, Тетяна Шишолик, завідуюча бібліотекою-філією с. Прилісне, щиро вітаю всіх читачів нашого блогу у рубриці "Слово і час".
Вибачте за довгу відсутність рубрики. Відтепер будемо спілкуватись частіше, адже тем для обговорення у наш непростий час дуже багато. Сподіваюсь на вашу підтримку моїх дописів та об'єктивні коментарі.

Екскурс в історію.
          Нещодавно на очі мені порапила стаття Наталії Кравчук у газеті "Вісник+К" за 18 серпня 2016 р. під назвою "Гасло "Слава Україні!" пішло не від бандерівців". Саме напередодні 25-річчя Незалежності України я хотіла б поділитися з вами цією інформацією.
          Сьогодні гасло "Слава Україні!" можна почути скрізь - на вулицях, з телеекранів та політичних трибун, з радіо, прочитати в газеті та й просто на паркані... А чи задумувався хтось, як цей вислів увійшов в нашу лексику і звідки він взявся взагалі?
       Стаття спонукала мене поцікавитись, що в всесвітній павутині пишуть з даного питання. І, переглянувши купу інформації,  я дізналась, що гасло "Слава Україні!" потрапило до українського лексикону в 1920-х роках минулого століття - задовго до появи ОУН і УПА.
        Спочатку ним користувались у кінному полку "Чорних запорожців". Це була збройна формація армії УНР. Правда, тоді вислів звучав: "Слава Україні!" - "Козакам слава!". А за часів гетьманства Павла Скоропадського у відповідь промовляли "Гетьману слава!"
         Інформаційними просторами блукає уривок з книги Юрія Горліса-Горського, де він пише, що почув цю фразу від кількох повстанців “Холодного Яру”. У них тоді було заведено, вітатись “Слава Україні!” А відповідати потрібно було “Україні слава!”   
                                        
        Відповідь "Героям слава!" було традиційне вітання кубанського козацтва, яке розглядалося як частина України. Адже в 1918-1920 роках існували спроби включення Кубанської народної республіки до складу УНР.
                                        oun507029_1080385
       Та найгучніше воно зазвучало з появою ОУН. Гасло "Слава Україні!" - "Героям слава!" стало символом УПА.

        Скільки за ним життів, скільки доль... 
        Таким чином на гасло “Слава Україні!” варіантів відповідей було декілька, але прижився один – «Героям Слава!». Це свідчення глибокої шани до людей, які віддали і нині віддають свої життя у боротьбі за Україну. Воно є символом єднання поколінь.

                                      Тож "СЛАВА УКРАЇНІ!" і "ГЕРОЯМ СЛАВА!"

                                            

Немає коментарів:

Дописати коментар